Haber

Omuz Yırtığı Neden Olur?

Omuz Yırtığı Neden Olur?

Omuzların rotator manşetini oluşturan tendonlarda meydana gelen bir veya daha fazla yırtık, omuz yırtıkları olarak bilinir. Bu tür yırtıklar, aşırı kullanım, akut yaralanmalar veya yaşa bağlı dejenerasyondan kaynaklanabilir. Bu tür yırtıklar, özellikle sık sık omuz hareketleri yapan sporcular, yük taşıyanlar veya bazı meslek grupları için daha yaygındır. Omuz yırtığı da yaşlandıkça daha yaygındır.

Omuz Yırtığının Belirtileri Nelerdir?

Omuz yırtığının belirtileri arasında omuzda sürekli veya aktivite sırasında artan ağrı, omuzu hareket ettirirken zayıf veya sınırlama, gıcırdama veya takılma hissi ve gece ağrısı yer alır. Bu belirtiler, yırtık büyüklüğüne, yerine ve türüne bağlı olarak değişebilir aynı zamanda omuz yırtığı ayrıca özellikle kollarınızı kaldırırken veya belirli hareketler yaparken ağrı veya zayıflık hissetmenize neden olabilir.

Omuz Yırtığı Nasıl Teşhis Edilir?

Omuz yırtığı genellikle klinik bir değerlendirmeden sonra teşhis edilir. Hasta semptomlarını, yaralanmanın nasıl meydana geldiğini ve omuzun işlevsel durumunu anlatır. Omuz, doktor tarafından hareket açıklığını, gücünü ve stabilitesini incelenir. Manyetik rezonans görüntüleme (MRG) gibi görüntüleme teknikleri, yırtığın boyutu, konumu ve ciddiyeti hakkında ayrıntılı bilgi sağlar. Ancak bazı durumlarda ultrasonografi gerekebilir. Doktor, hastanın aktivite düzeyini, görüntüleme sonuçlarını ve belirtilerin şiddetini değerlendirerek kesin bir tanı koyabilir.

Diz Artroskopisi Nedir?

Diz artroskopisi, minimal invaziv bir operasyondur. Diz eklemine ince bir kamera kullanılarak küçük kesikler yapılır. Bu kamera, cerrahın dizindeki sorunları büyük bir ekranda izleyebilir ve gerektiğinde müdahale edebilir. Bu yöntem, eklem içinde daha az doku zedelenmesi ile değerlendirme ve tedaviyi kolaylaştırır.

Diz Artroskopisi Ne Zaman İhtiyaç Duyulur?

Diz ağrılarının teşhisi ve tedavisi genellikle diz artroskopisi kullanılarak yapılır. Örneğin, menisküs yırtıkları, bağ yaralanmaları, eklem kıkırdağında hasarlar ve eklem içinde serbest cisimler gibi durumlarda bu yöntem kullanılabilir. Dizde sürekli ağrının belirli bir nedeni yoksa tanı için de kullanılabilir.

Diz Artroskopisi Faydaları

Diz artroskopisinin faydaları arasında daha hızlı iyileşme, daha az yara izi, daha az doku travması ve genellikle daha kısa hastanede kalma süresi yer almaktadır. Yine de, cerrahın doğrudan eklem içini gözlemlemesi, daha doğru ve kesin bir tanı koymasına ve gerektiğinde daha hassas bir müdahale yapmasına olanak tanır. Diz artroskopisi gibi her cerrahi işlemin potansiyel riskleri vardır, bu nedenle hasta doktoruyla kapsamlı bir görüşme yapmalıdır.

Donuk Omuz Tanısı Nasıl Konur?

Donuk omuz, omuz hareketlerini yavaş yavaş kısıtlayan bir durumdur. Sağlık için adheziv kapsüllerdir. Omuz ekleminin etrafındaki kapsül iltihaplanır ve kalınlaşır. Hastanın tanısı, fiziksel muayene bulguları ve bazen görüntüleme testleri yoluyla genellikle belirlenir. Fiziksel muayene, hem pasif hem de aktif omuz hareketlerinin sınırlı olduğunu ortaya çıkardı. Omuzunuzla ilgili ek olası sorunları belirlemek için ultrason, röntgen veya magnetik rezonans görüntüleme (MRI) gibi görüntüleme teknikleri kullanılabilir.

Donuk Omuz Nasıl Meydana Gelir?

Donuk omuzun nedeni genellikle bilinmemekle birlikte, uzun süre hareketsiz kalmak, diyabet veya tiroid hastalıkları gibi sağlık sorunları ve bazen de omuz yaralanmaları bu duruma neden olabilir. Ek olarak, belirli tıbbi durumlar veya cerrahi işlemler sonrası uzun süre kolu sabit tutmak donuk omuz gelişimi riskini artırabilir.

Donuk Omuz Nasıl Tedavi Edilir?

Donuk omuz tedavisinde konservatif yaklaşımlar sıklıkla kullanılmaktadır. İlk aşamada, iltihabı ve ağrıyı azaltmak için ağrı kesiciler veya antiinflamatuar ilaçlar önerilebilir.Omuzların hareketlerini ve işlevlerini iyileştirmek için fiziksel terapi yapmalısınız. Herhangi bir egzersiz, özellikle güçlendirme ve germe egzersizleri, hareket aralığını genişletebilir. Şiddetli durumlarda, konservatif tedaviler başarısız olursa, cerrahi müdahale veya kortikosteroid enjeksiyonları gibi daha invaziv tedaviler gerekebilir. Omuz ağrısı, doğru zamanda ve doğru tedavi ile çoğu zaman iyileşir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu