Haber

Burun Estetiği (Rinoplasti) Nasıl Yapılır?

Burun Estetiği (Rinoplasti) Nasıl Yapılır?

Rinoplasti operasyonları genellikle genel anestezi altında gerçekleştirilir. Hem cerrah hem de hasta ameliyatları planlar. Açık ve kapalı rinoplasti iki ana yaklaşımdır.
Dışarıdan herhangi bir iz bırakmadan burun içerisinden yapılan kesiler, kapalı rinoplasti için kullanılır. Açık rinoplasti yapmak için burun ucundaki cilt altında bir kesi yapılmalıdır. Bu, cerrahın burnun iç kısmına daha fazla ulaşmasına izin verir. Her iki yöntemde de cerrah kemik ve kıkırdak dokuların şekillendirilmesine yardımcı olur.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Ameliyatı

Rinoplasti olarak da bilinen burun estetiği, burun yapısını değiştirmek için uygulanan bir estetik operasyondur. Bu burun estetiği operasyonu hem estetik hem de fonksiyonel olarak yapılmaktadır. Estetik nedenlerle burun şeklini veya boyutunu değiştirmek isteyen kişiler olabilir.

Nefes alma güçlüğü gibi sorunları çözmek genellikle fonksiyonel nedenlere bağlıdır. Burundaki doğuştan gelen ya da sonradan oluşan şekil bozuklukları, travma nedeniyle oluşan deformiteler veya daha önce yapılan bir cerrahi müdahale bu ameliyata neden olabilir.

Burun Estetiği Kimlere Uygulanır?

Burun yapısında estetik veya fonksiyonel değişiklik yapmak isteyen yetişkinler için rinoplasti operasyonu uygundur. Bununla birlikte, prosedürü tamamlamak için bireyin yüz gelişimi yerine getirilmelidir. Bu nedenle, bu ameliyatın yapılabilmesi için bir yaş sınırı vardır. Hasta, operasyona karar verirken hem olumsuz hem de olumlu yönlerini tam olarak anlaması gerekir.

Burun Estetiği Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Rinoplasti sonrası ameliyat başarılı olmak için bazı şeyler dikkat edilmesi gerekir. Hastaya, morlukların ve şişliklerin azalmasına yardımcı olmak için yatarken başını yukarıda tutması önerilir. Burna zarar vermeden dikkatli olunmalıdır. İlk birkaç hafta boyunca, çok fazla hareket etmekten, burunu sertçe sümkürmekten ve çok sıcak ve baharatlı yiyeceklerden kaçınmalısınız. Ayrıca doktorunuz tarafından verilen ilaçları düzenli olarak almalı ve kontrolleri aksatmamalısınız. Herhangi bir sorunun belirtisi varsa doktora hemen başvurmalısınız.

Burun (Rinoplasti) Estetik Ameliyatı Sonrası İyileşme Nasıl Olur?

Rinoplasti sonrası iyileşme süreci, operasyonun kapsamı, kullanılan yöntem ve bireysel faktörlere bağlı olarak farklı olabilir. İlk günlerde burun şişliği, morluğu ve hafif ağrısı görülebilir. Bu semptomlar genellikle birkaç gün içinde azalmaya başlar, ancak tam iyileşmek birkaç hafta hatta aylar sürebilir. Hastaların post-operatif talimatlara dikkatlice uyması ve olası komplikasyonlar için belirtilere dikkat etmesi çok önemlidir.

İstanbul da Kaç Gün Kalmalı ve Kaç Gece Hastanede Kalmalıyım?

İstanbul’da bir rinoplasti operasyonu yaptırdıktan sonra genellikle bir gece hastanede kalmanız önerilir. Hastalar operasyondan sonra bir kontrol ve takip randevuları için İstanbul’da yedi ila on gün kalmalıdır. Bu süre, doktorunuzun tavsiyelerine ve ameliyatın karmaşıklığına bağlı olarak değişir.

Hasta Ne Zaman Taburcu Olur?

Rinoplasti ameliyatının ardından hastalar genellikle bir sonraki gün taburcu edilirler. Bununla birlikte, bu, hastanın genel sağlık durumuna ve yapılan işlemlerin kapsamına bağlı olarak değişebilir. Hastanın durumunu değerlendirdikten sonra doktor onu taburcu eder.

Estetik Sonrası Hastasında Çok Ağrı Olur Mu? Morluk ya da Şişkinlik Olur Mu?

Rinoplasti sonrası hastaların çoğu hafif ila orta düzeyde ağrı yaşarlar. Reçete edilen ilaçlar yardımıyla bu ağrıyı hafifletebilirsiniz. Operasyondan sonra ilk günlerde morluk ve şişlik olabilir, ancak çoğu zaman bir hafta içinde geçer. İyileşme süresince şişlik azaltmak için soğuk kompres kullanın.

Burun Estetiği Fiyatları

Burun estetiği operasyonunun maliyeti, operasyonun kapsamı, cerrahın deneyimi, hastanenin ve kliniğin yeri ve kullanılan ekipman ve tekniklere bağlıdır. İstanbul gibi büyük bir şehirde burun estetiği fiyatları hakkında en doğru ve güncel bilgi için özel hastaneler veya estetik cerrahi merkezleri ile iletişime geçmek en iyisidir. Ameliyattan önce ve sonra yapılan tıbbi testler, ilaçlar ve diğer masrafları da içerdiğini unutmamak önemlidir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu